USSCG: Došlo je vrijeme da se poboljša životni standard svih zaposlenih u Crnoj Gori

Povećanjem obračunske vrijednosti koeficijenta (OVK) prosječni radnik u Crnoj Gori imao bio oko 100 eura veću zaradu. To uvećanje jedna je od stavki za koje se USSCG zalaže u pregovorima oko novog Opšteg kolektivnog ugovora (OKU), koji je istekao još 30. aprila. Zbog toga, danas u 19 sati ispred zgrade Vlade organizuju proteste, a za portal „Dvije sindikalne“ poručuju da je konačno došlo vrijeme da se poboljša životni standard svih zaposlenih u Crnoj Gori.

DVIJE SINDIKALNE: Šta za prosječnog radnika danas znači razlika između obračunske vrijednosti koeficijenta od 90 i 100 eura? 

USSCG: Za prosječnog radnika povećanje OVK znači povećanje zarade od nekih 10%, dakle oko 100 eura ukoliko bi posmatrali prosječnu zaradu u zemlji.

Unija slobodnih sindikata Crne Gore smatra da je, nakon 15 godina, konačno došlo vrijeme da se OVK poveća i, koliko-toliko, poboljša životni standard svih zaposlenih u Crnoj Gori. Inflacija je u velikoj mjeri obezvrijedila povećanja koja su se dogodila krz programe Evropa sad 1 i 2, te bi pomenuto povećanje predstavljalo iskorak naprijed, ali i pravu “finansijsku injekciju” za sve zaposlene.

DVIJE SINDIKALNE: Šta se još dobija potpisivanjem OKU?

USSCG: Pored povećanja Obračunske vrijednosti koeficijenta (OVK) sa 90 na 100€, potpisivanjem novog Opšteg kolektivnog ugovora dobili bi se višestruki benefiti za sve zaposlene, a ne samo članove reprezentativnih sindikalnih centrala na nacionalnom novou. Predmet pregovora jeste i povećanje koeficijenata složenosti poslova za sve kategorije zaposlenih, te bi, prema rješenju koje je u decembru predloženo Vladi od strane socijalnih partnera, osnovna zarada bila značajno povećana, što bi omogućilo veću osnovicu za gore pomenuta uvećanja po osnovu rada. Osim toga OKU-om se definišu i uvećanja zarade za noćni, minuli, prekovremeni  praznični rad, za rad nedjeljom i pripravnost kod kuće, i druga brojna radna i sindikalna prava.

Sa prethodno održanog protesta, foto: USSCG Facebook nalog

DVIJE SINDIKALNE: Imate li podatke koliko je radnika ostalo bez dijela prava koja su bila garantovana Opštim kolektivnim ugovorom, koji je nedavno istekao?

USSCG: Prema projekciji USSCG, istekom Opšteg kolektivnog ugovora, bez osnovnih radnih prava ostalo je preko 100.000 zaposlenih u Crnoj Gori. To znači da su od isteka važenja OKU-a (30.04.2026.g.) oni ostavljeni na milost i nemilost poslodavcima, te da nemaju više nikakav nivo garantovane zaštite. Posebno nas brine činjenica da Vlada, kao jedan od socijalnih partnera, još od kraja decembra najavljuje da ima bolji model za povećanje zarada od modela koji su u jednom trenutku predložili socijalni partneri. Posebno je neprihvatljivo da od 30. marta pa do danas nemamo nikakav odgovor od strane Premijera koji je, na njegov predlog, trebalo da dobijemo na zajedničkom sastanku zakazanom za 17. april koji se nije održao, a razlog za neodržavanje nijesmo dobili.

DVIJE SINDIKALNE: Da li mislite da sindikalni protesti mogu nešto promijeniti? Zašto ljudi treba da dođu na protest?

USSCG: Sindikalni protesti su demokratski i legitiman vid brobe za ostvarivanje ciljeva i svakako da daju rezultate, jer predstavljaju mogućnost za veću informisanost javnosti o opravdanosti postavljenih ciljeva, ali i vid pritiska na donosioce odluka. Svakako da je tu presudno učešće članstva i građana i njihova svijest o značaju i potrebi organizacije takvih događaja. Protest koji će danas u 19 časova organizovati USSCG ispred zgrade Vlade, je protest za dobrobit svih građana/ki, na kojem ćemo zahtijevati okončanje agonije u kojoj se zatekao socijalni dijalog i zaključivanje novog OKU-a. Zahtijevaćemo i povećanje OVK sa 90 na 100 eura kako bi se povećale zarade svim zaposlenima u Crnoj Gori, jer smo svjedoci da je izražena inflacija značajno umanjila pozitivne efekte povećanja zarada kroz programe Evropa sad 1 i 2. Zato je od izuzetne važnosti da ovaj protest bude podržan u što većem broju, kako bi se donosiocima odluka poslala jasna poruka da građani/ke da su naši zahjevi opravdani i da se od njih očekuje da postupe po njima!

0
Show Comments (0) Hide Comments (0)