Unija slobodnih sindikata (USSCG) danas organizuje protest „Zajedno za 100!”, zbog nepotpisivanja Opšteg kolektivnog ugovora (OKU).
Protest će biti održan u 19 sati u Podgorici, ispred zgrade Vlade.
Organizatori su juče na konferenciji za medije kazali da je više od 100 hiljada radnika ostalo bez osnovnih prava iz OKU, koji je prestao da važi 30. aprila.
Generalni sekretar USSCG, Srđa Keković, kazao je da OKU ne postoji isključivo zbog nečinjenja premijera Milojka Spajića.
„Prosto je nevjerovatno da smo dopustili, ovdje posebno notiram Vladi, da se takav dokument stavi van pravnog prometa, i mi već dobijamo određene najave od koleginica i kolega sa terena da poslodavci počinju to lagano da zloupotrebljavaju”, rekao je Keković na konferenciji za novinare.
On je kazao da se USSCG bori od decembra prošle godine da se zaključi novi OKU sa ispregovaranim većim koeficijentima složenosti poslova i nova obračunska vrijednost koeficijenta poveća sa 90 na 100 eura bruto.
Prema njegovim riječima, USSCG ima saznanja da Vlada planira da poveća obračunsku vrijednost koeficijenta uradi neposredno pred predstojeće izbore.
Predsjednik Glavnog odbora USSCG i član Socijalnog savjeta, Jovan Drašković, upozorio je da pregovori predugo traju.
„Pola godine traje ova igra. Teškom mukom dođemo za pregovarački sto i usaglasimo neki rok, koji se onda ne poštuje“, rekao je Drašković i dodao da se predstavnici radnika zbog toga osjećaju poniženo.
„Ne želimo da budemo paravan neke nazovi demokratije. Ne pristajemo da budemo statisti u tuđem poimanju dijaloga. Pristajemo da budemo u Socijalnom savjetu ako će on funkcionisati onako kako je zamišljeno i ako ćemo zajednički dolaziti do odluka, koje će se poštovati. Ako toga nema, naše mjesto u Socijalnom savjetu je upitno“, poručio je Drašković.
On je pozvao sve zaposlene u Crnoj Gori, naročito one u Podgorici, da im se sjutra u 19 sati pridruže ispred zgrade Vlade, kako bi zajednički tražili odgovore na zahtjeve, potpis i poštovanje.